Wolne rodniki
Wolne rodniki.
Często mówi się, że wolne rodniki są największymi wrogami w utrzymaniu młodego i pięknego wyglądu. Mają działanie destrukcyjne. Przyczyniają się do min. do:
- braku jędrności
- tworzenia zmarszczek
- przesuszenia skóry
- reakcji zapalnych
- ogólnie przyspieszania procesów starzenia
Czym są wolne rodniki?
Są to bardzo reaktywne atomy lub cząsteczki powstające jako wynik naturalnych reakcji metabolicznych w organizmie człowieka. Z małą liczbą wolnych rodników jesteśmy w stanie sobie poradzić. Jedną z metod naprawczych jest kontrolowana śmierć komórki. Jednak, kiedy dochodzi do zbyt dużej ilości wolnych rodników, tym samym uszkodzeniu ulega duża liczba komórek to organizm nie jest jest zdolny do naprawy i może dojść wtedy do wywołania choroby w tym także nowotworowej.
wolne rodniki
- Zewnętrzne źródła wolnych rodników:
- Dym tytoniowy
- Alkohol
- Promieniowanie UV
- Toksyczne związki znajdujące się w jedzeniu, piciu
Zanieczyszczenia powietrza (spalanie paliw, smog)
Ochrona przed działaniem wolnych rodników
Związki, które mają zdolność likwidowania wolnych rodników nazywamy antyoksydantami albo przeciwutleniaczami. Najczęściej stosowane w kosmetyce przeciwutleniacze to:
- Witamina E – jest silnym antyoksydantem, przyczynia się również do utrzymania elastyczności i napięcia skóry, przyspiesza gojenie się ran oraz odpowiednio nawilża skórę.
- Witamina A (inaczej retinoidy) – najczęściej w kosmetyce stosuje się retinol. Unieszkodliwia wolne rodniki, ale również przyspiesza cykl odnowy naskórka. Powoduje syntezę kolagenu. Ogólnie witamina A działa pobudzająco i przeciwzmarszczkowo.
- Witamina C – uczestniczy w procesie regeneracji witaminy E, pobudza tworzenie się kolagenu, uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia napięcie skóry
- Koenzym Q – oprócz działania przeciwrodnikowego ma właściwości przeciwzmarszczkowe, działa regeneracyjne.
- Flawonoidy – są to związki chemiczne występujące w roślinach np.: skrzyp polny,dziurawiec zwyczajny, bratek trójbarwny. Oprócz walki z wolnymi rodnikami, mają właściwości antybakteryjne i uszczelniające naczynia krwionośne.
- Makroelementy – z właściwościami przeciwutleniajacymi są min.: selen czy miedź.
Podsumowanie
Wolne rodniki występują naturalnie w naszym organizmie jako wynik procesów metabolicznych. Z jednej strony bez nich nie mogłyby przebiegać żadne reakcje, gdzie powstają niezbędne związki budulcowe. W optymalnej ilości nie są zagrożeniem, ale w wyniku zbyt dużej ilości mała działanie destrukcyjne. Niszczą kolagen, elastynę, substancje lipidowe. Przez nie może dojść do niewłaściwych podziałów komórkowych, a co za tym idzie powstania nowotworu. Zniszczenie bariery naskórka doprowadza do odparowania wody, a tym samym dochodzi do przesuszenia skóry. Dlatego bądźmy świadome, korzystajmy z odpowiednio dobrych kosmetyków mających działanie antyutleniające i obronne. Jak również unikajmy zewnętrznych źródeł wolnych rodników jak palenie papierosów czy brak ochrony przed promieniowaniem UV.
Salon kosmetyczny Akai – Twoje miejsce w Toruniu