Płaszcz hydrolipidowy

Jak ważny jest płaszcz hydrolipidowy?

Płaszcz hydrolipidowy jest nasza tarczą ochronną. Zbudowany jest z mieszaniny substancji tłuszczowych i wodnych.
Woda pochodzi z gruczołów potowych, a tłuszcze z gruczołów łojowych. Jej składnikami budującymi są min.: ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, woski czy cholesterol. Oczywiście skład zmienia się w zależności od okresu życia człowieka i jego intensywności pracy gruczołów.

Dobroczynne działanie płaszcza hydrolipidowego:

Chroni przede wszystkim przed:
Nadmierna utratą wody z głębszych warstw skóry, a tym samym utrzymuje prawidłowe nawilżenie naszej skóry
● Nieprawidłowym złuszczaniem naskórka
● Zachowany prawidłowy stan naszego płaszcza pozwala na rozwój pozytywnego mikrobiomu, a tym samym ogranicza rozwój bakterii i grzybów.

Jeżeli masz problem z:

 • Nadmierną szorstkością skóry
 • Licznymi podrażnieniami i zaczerwienieniami
 • Skóra nadmiernie się łuszczy
 • Koloryt jest ziemisty, szaryTo może to wskazywać na to, że Twój płaszcz hydrolipidowy jest uszkodzony.
  płaszcz hydrolipidowy

  płaszcz hydrolipidowy

  Co niszczy płaszcz hydrolipidowy?

  Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre nasze codzienne “rytuały” pielęgnacje doprowadzają do tego, że działamy destrukcyjnie na nasz płaszcz hydrolipidowy. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju mydła, zmieniające nam pH naszej skóry na zasadowe. Również często osoby borykające się z cerą tłustą korzystają z mocną odtłuszczających detergentów. Panie, które zbyt często stosują mocne peelingi również uszkadzają nasza barierę. Ponadto czynniki zewnętrzne jak: silny wiatr, klimatyzacja, promienie słoneczne też mają wpływ.

  Jak odpowiednio dbać o płaszcz hydrolipidowy?

Dobierając sobie kosmetyk do demakijażu twarzy wybierajmy ten o delikatnym składzie, o fizjologicznym pH. Mogą to być mleczka do demakijażu czy żele o bogatym składzie. Istotne jest to, żeby nie odczuwać mocnego ściągnięcia skóry. Co ważne!
Używajmy toników! Często klientki pomijają ten krok, a to duży błąd! Tonik przywraca nam nasze naturalne pH (około 5,5), dzięki niemu skóra nie musi sama walczyć z powrotem do prawidłowego stanu. Może to trwać nawet do 2 godzin, a u osób starszych i dzieci taki czas może być jeszcze dłuższy!

Rozsądnie wybierajmy kremy do codziennej pielęgnacji. Powinny w swoim składzie zawierać cenne budulce takie jak: ceramidy, aminokwasy, mocznik, kwas mlekowy, skwalan. Również korzystajmy z filtrów przeciwsłonecznych!!!

Podsumowanie

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza domowa pielęgnacja nie jest prawidłowa. Zamiast pomagać same sobie szkodzimy. Dlatego poświęciłam ten artykuł jakże istotnej sprawie. Ponieważ często klientki przychodzące do naszego salonu kosmetycznego skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości, a po wstępnym wywiadzie dowiaduje się, że prawdopodobnie winowajcą jest błędna pielęgnacja. Dlatego dbajmy o siebie świadomie i mądrze.

Wasz salon kosmetyczny Akai w Toruniu