Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Nadchodzi zima, a wraz z nią zaczyna narastać problem przesuszonej skóry. Spowodowany jest on niskimi temperaturami, a także ogrzewaniem pomieszczeń czy samochodów. Słaba tkanka łączna powoduje pojawianie się spękań na jej powierzchni, a w konsekwencji szybko występujące zmarszczki.

Skórze suchej brakuje lipidów, które są niezbędne do utrzymania stanu wilgotności. W zamian tego następuje napięcie skóry, ściągnięcie, pieczenie. Cera bywa matowa, spierzchnięta, szorstka, widać także płytko występujące naczynia krwionośne. Bardzo często mamy do czynienia z silnymi podrażnieniami, a nawet alergią.

Powody, które wpływają na występowanie zjawiska suchej skóry to:

  • niska lub wysoka temperatura
  • korzystanie z solarium i ekspozycja na słońce
  • palenie papierosów
  • kurz
  • klimatyzacja
  • centralne ogrzewanie i nawiew ciepłego powietrza
  • detergent i kosmetyki z alkoholem
  • chlorowana woda

Nie wystarczą preparaty nawilżające, należy sięgać po kosmetyki i zabiegi, które oprócz tego zatrzymają w skórze wodę.
Jeżeli mamy do czynienia ze skórą atopową lub alergiczną korzystajmy z dermokosmetyków, koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym.
W składzie dobrego preparatu nawilżającego powinny znaleźć się sole mineralne kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy – zwłaszcza A i E, pantenol, ceramidy, peptydy, mocznik, mukopolisacharydy oraz kwas hialuronowy.
Właściciel skóry suchej musi zapomnieć o drażniących peelingach ziarnistych, wybierać enzymatyczne, które delikatnie usuwają zrogowaciały naskórek.
Doskonała zaś będzie mieszanka kwasu fitowego z hialuronowym.

Warto nauczyć się czytać składy preparatów pielęgnacyjnych, pamiętając, że składniki, których jest w nich najwięcej wymienione są na początku składu, a te, których najmniej na końcu.

W pielęgnacji domowej warto sięgać po delikatne płyny myjące, np micelarny i unikać wody z mydłem. Krem to podstawa, ale w okolicach 30 roku życia sam już nie wystarczy.
Dla cery wymagającej nawilżenia polecam wielostopniową pielęgnację, koniecznie z użyciem nawilżających mgiełek, serum, dobrego kremu pod oczy. Trzeba też zaprzyjaźnić się z maseczkami, wystarczy stosować je dwa razy w tygodniu.
Pamiętamy o nawilżaniu organizmu od środka – należy dużo pić wody, spożywać surowe owoce i warzywa, a codzienną dietę wzbogacać o naturalne oleje roślinne, witaminy i suplementy z NNKT.

W naszym salonie oferujemy różne zabiegi wspomagające nawilżenie skóry:

Możecie u nas liczyć na poradę i opiekę pozabiegową. W sprzedaży znajdują się także kremy profesjonalne, w pojemnościach domowych, dzięki którym kontynuacja zabiegowa zakończy się sukcesem.