Dieta dla włosów i paznokci

Dziś, wydawałoby się temat lekki. Ale prawdą jest, że zdrowie włosów i paznokci nie zależy od ich stylistów, ale od nas samych.

Słabe włosy i paznokcie łamią się głównie przez brak w codziennej diecie odpowiednich  substancji odżywczych.

Potrzebują one przede wszystkim diety bogatej w białko, witaminy E, A i z grupy B oraz składniki mineralne. Nawet nieduże niedobory, podczas odchudzania czy w stresie, szkodzą im. Wówczas należy przyjrzeć się temu, co dostarczamy w pożywieniu naszemu organizmowi. Podstawą diety powinny być surowe i krótko gotowane warzywa i owoce, nabiał i minimum 2 razy w tygodniu ryby morskie. Nie należy eliminować produktów zbożowych, głownie pełnoziarnistych i ryżu.Natomiast warto wykreślić ze spożycia wysoko przetworzone dania typu fast food oraz niezdrowe przekąski jak chipsy czy słodycze.

Niewiele osób wie, że potrawy smażone i produkty wędzone zawierają toksyny uszkadzające strukturę włosów i paznokci. Warto także ograniczyć mocną kawę i herbatę.  Niszczą witaminy, które są niezbędne w procesach przyswajania minerałów. Zaleca się natomiast picie 1,5-2 litrów wody dziennie, celem ułatwienia metabolizmu także składników szkodliwych.

Włosy i paznokcie lubią składniki mineralne: cynk, miedź i krzem. W związku z tym codziennie jedzmy orzechy, migdały, pestki dyni albo pestki słonecznika. Zawierają cynk, który bierze udział w wytwarzaniu białka, zapewniając prawidłowy wzrost paznokci i włosów. Natomiast miedź uczestniczy w tworzeniu melaniny – naturalnego barwnika włosów. 

W diecie polecana jest rzodkiewka, kalarepa i seler. Mają one sporo krzemu, który zmniejsza łamliwość paznokci i zapobiega wypadaniu włosów.

Do woli można jeść sałatki i surówki, zwłaszcza z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Brokuły, pomidory, marchew, sałata, szczypiorek, koper, czy pietruszka to najbogatsze źródła beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Ona natomiast przyspiesza odnowę komórek, wspomagając wzrost. Witamina A pomaga również w produkcji keratyny oraz chroni je przed niszczącym wpływem toksyn zawartych w powietrzu, z dymu papierosowego, czy ulicznego smogu.

Jeżeli nie spożywasz mięsa – postaw na ryby i jajka. Wprowadź do diety płatki owsiane, otręby, pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, kasze, pestki dyni.

Bez pełnowartościowego białka organizm nie zbuduje nowych włosów w miejsce tych, które wypadają. Białko zwierzęce zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, także te, których organizm nie potrafi wytwarzać ani magazynować, dlatego trzeba je dostarczać każdego dnia w jedzeniu. Najważniejsze aminokwasy to metionina i cysteina. Wchodzą w skład keratyny – białka budującego włosy i płytkę paznokcia. Aminokwasy siarkowe ponadto przyśpieszają wzrost włosów, zapobiegają ich wypadaniu, zmniejszają łamliwość i rozdwajanie, chronią przed wczesnym siwieniem.

Mimo bogatej oferty zabiegów i kosmetyków warto pamiętać, że kondycja włosów i paznokci jest nagrodą za dobre i zdrowe odżywianie.