Trądzik u osób dorosłych

Trądzik i problem zmian zapalnych na twarzy nie występuje wyłącznie u młodzieży.
Coraz więcej osób dorosłych boryka się z różnymi wypryskami i dotyczy to częściej kobiet  niż mężczyzn, osób, które we wieku nastoletnim nie przechodziły trądziku lub przebieg był bardzo łagodny.

Pojawiające się zmiany to cała paleta: grudki, zaskórniki, bolesne stany ropne, wydzielane silnie sebum, którymi żywią się bakterie.

Uważa się, że tylko niewielki procent przypadków stanowią wahania hormonalne. Natomiast do najczęstszych przyczyn należą predyspozycje genetyczne, a przede wszystkim tryb życia i stres.
To w sytuacjach napięcia stan skóry pogarsza się, gdyż hormon stresu, kortyzol, zwiększa aktywność gruczołów łojowych, zatykanie porów i w konsekwencji prowadzi do miejscowych stanów zapalnych.

Wśród ważnych przyczyn należy wymienić też złą dietę i nietolerancję lub nadwrażliwość na niektóre pokarmy. Niewskazane są dania wysoko przetworzone, tłuste, ostro przyprawiane. Trądzikowi sprzyja też małe spożycie warzyw, podjadanie między posiłkami przekąsek zawierających dużo soli, tłuszczu i chemii smakowej.

Kolejna przyczyna zmian skórnych u osób dorosłych to nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, brak higieny, zaniedbanie oczyszczania skóry, demakijażu. Nieodpowiednie są kosmetyki ciężkie, blokujące ujścia gruczołów łojowych.
Elementy trybu życia, które sprzyjają problemom z cerą to palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zbyt mała ilość snu, a także przyjmowanie niektórych leków. Należy bacznie przyjrzeć się podczas farmakoterapii jak reaguje na nią nasz organizm, a także skóra, nie tylko na ciele ale i twarzy.
Jeśli wyeliminujemy wszystkie powyższe przyczyny można także podejrzewać, że występuje u nas czynnik genetyczny.

Chociaż przebieg trądziku u dorosłych zazwyczaj jest łagodniejszy niż u młodzieży, to przebiega w sposób przewlekły i bywa trudny do wyleczenia.
Leczenie, podobnie jak u osób młodych, polega na połączeniu wielu działań, zarówno antybiotykoterapii, jak i eliminacji złych nawyków, o których wspomniałam wyżej.
Lekarze dermatolodzy często sięgają po preparaty zawierające kwas azelainowy, salicylowy i siarkę. Stosują także pochodne witaminy A.

Pamiętajmy, że sukces leczenia leży w systematyczności, cierpliwości, a także poprawie ogólnego stanu zdrowia człowieka i jego funkcjonowania na codzień.