Promieniowanie słoneczne

Promieniowanie słoneczne i jego wpływ na skórę.

Skóra jest narządem pokrywającym ciało człowieka. Podzielona jest na trzy części: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Pełni różnego rodzaju funkcje, min.:

  • termoregulacyjną
  • wydzielniczą
  • regulację wodno-elektrolitową
  • odbieranie bodźców 
  • stanowi barierę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak: urazy mechaniczne czy wirusy i bakterie. Również tworzy ochronę  przed promieniowaniem UV

Dzisiaj chciałabym się skupić na tym jak promieniowanie słoneczne oddziałuje na nasz stan skóry, ale zacznijmy od początku.

Czym jest promieniowanie słoneczne? 

Jest to wiązka fal elektromagnetycznych o różnej długości. Do Ziemi dociera promieniowanie podczerwone, widzialne i ultrafioletowe. 

Największa część stanowi promieniowanie podczerwone czyli tzw. IR (około 56%), długa ekspozycja na IR może powodować nawet udar słoneczny. Tylko 5 % promieniowania słonecznego stanowi promieniowanie ultrafioletowe czyli UV. Możemy podzielić je na: 

  • UVA (320-400 nm)
  • UVB (290-320 nm)
  • UVC (200-290 nm)

To właśnie promieniowanie UV w przeważającej ilości ma wpływ na fotostarzenie naszej skóry. 

 

promieniowanie słoneczne

prmonienwowanie słoneczne

Skutki długotrwałej ekspozycji na słońcu:

  • Promieniowanie UVA jest nazywane długim promieniowaniem i wnika w głębokie warstwy naszej skóry aż po skórę właściwą. Działa wyniszczająco na włókna kolagenowe i elastynowe. Prowadzi do tworzenia się wolnych rodników. Wszystkie te elementy doprowadzają do tego, że nasza skóra staje się wiotka, a zmarszczki pogłębiają się. Co warto również dodać promieniowanie UVA dociera do Ziemi o tym samym natężeniu niezależnie jaką mamy porę roku. Również ma zdolność do przenikania przez szkło okien. Jest głównym czynnikiem fotostarzenia. 
  • Promieniowanie UVB posiada krótsza fale niż UVA. Przedostaje się tylko do naskórka. Jest przyczyną powstawania opalenizny. Może doprowadzić do poparzenia skóry. Głównie to promieniowanie wpływa destrukcyjnie na keranocyty. Niestety niszczy komórki warstwy rozrodczej naskórka co przyczynia się do wystąpienia zmian przednowotworowych. 
  • UVC jest pochłaniane w pełni przez warstwę ozonową i nie dociera do Ziemi lub w małych ilościach. Ma jednak zastosowanie w lampach wykorzystywanych do dezynfekcji ponieważ ma właściwości bakteriobójcze. 

Naturalna ochrona organizmu:

  • Melanogeneza – proces, w którym powstaje melanina. Czyli barwnik, który pochłania promieniowanie i nie pozwala wejść w głębsze warstwy skóry. Stąd powstaje opalenizna, która pełni funkcję obronną organizmu przed promieniowaniem. 
  • Pogrubienie warstwy rogowej naskórka, która stanowi blokadę dla UV.

Jeżeli chodzi o filtry przeciwsłoneczne – odsyłam Was do wcześniejszego artykułu doskonale opisującego jaki najlepiej wybrać. Każdy powinien używać filtrów całym rokiem. Chrońmy się. 

Podsumowanie: 

Promieniowanie ultrafioletowe ma niestety negatywny wpływ na nasze komórki. Nadmierna ekspozycja na słońcu (bez żadnej ochrony w postaci filtrów!) czy korzystanie z wizyt w solarium daje nam opłakane skutki. Skóra traci na jędrności i elastyczności. Powstają również przebarwienia tzw. plamy soczewicowate słoneczne. Zmarszczki pogłębiają się lub powstają nowe. Gromadzenie się wolnych rodników może skutkować pojawieniem się groźnych zmian nowotworowych. Również zbyt częsta ekspozycja na słońce u osób z trądzikiem, może wywołać na skórze nadmierny łojotok co pogorszy jeszcze stan skóry. Dlatego dbajmy o nasz organizm, naszą skórę, widząc ile szkód może wywołać nadmierna ekspozycja na słońce. 

Akai – Twój salon kosmetyczny w Toruniu.