Dlaczego brwi permanentne stają się czerwone?
Dlaczego brwi permanentne stają się czerwone?
U niektórych posiadaczek makijażu permanentnego brwi, po pewnym czasie, można zaobserwować zmianę ich koloru w kierunku łososiowego lub pomarańczowego. Niekiedy brwi stają się czerwone.
Dlaczego tak się dzieje, jak szybko zmieniają swój kolor? Postaram się omówić przyczynę takiego stanu rzeczy, a także metody naprawy.
Makijaż permanentny brwi wykonywany obecnie, wg wszystkich kanonów sztuki linergisty, zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa, odbywa się najczęściej przy użyciu pigmentów brązowych w warstwie skórno-naskórkowej. Inaczej niż tatuaż – w skórze właściwej.W skład tegoż brązu wchodzą koloranty czarny, żółty, czasem biały, a także tlenki żelaza w kolorze czerwonym. Odpowiednie dobranie proporcji tych kolorantów skutkuje otrzymaniem pigmentu o odcieniu jasnym, ciemnym, chłodnym lub bardziej ciepłym.
Pigment to farba stosowana w zabiegach makijażu permanentnego, tatuażu czy pigmentacji medycznej. Występuje pod postacią cieczy dyspersyjnej o różnej konsystencji. Posiada określone właściwości chemiczne i fizyczne oraz ma obowiązek spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Komisji UE REACH. Rozporządzenie wyraźnie wskazuje, że pigmencie nie mogą znajdować się m.in. metale ciężkie, substancje rakotwórcze, benzopireny, aminy aromatyczne, a także składniki o działaniu drażniącym na skórę.
Wybarwienia brwi w stronę koloru czerwonego powodowane są właśnie przez składowe pigmentu, ale nie zawsze dotyczy to tylko obecności samych kolorantów. Zanim Unia Europejska nałożyła obowiązek ścisłego przestrzegania rozporządzenia REACH, w świecie barwników do pigmentacji istniała spora samowola. Należy dodać, że i do dziś nie wszyscy producenci skrupulatnie przestrzegają badań zaordynowanych przez REACH, a także na rynku dostępne są produkty spoza UE, które nie podlegają pod rozporządzenie. W pigmentach nieprzebadanych przez certyfikowane laboratoria europejskie nadal wśród składników znajdują się substancje (np. spoiwa), które także odbarwiają makijaż permanentny do koloru czerwonego, a nawet żółtego czy zielonego. Wśród nich kalafonia czy żywica.
Mając na uwadze powyższe sytuacje, odbrawienia koloru możemy podzielić na spowodowane naturalnymi procesami zachodzącymi w skórze i organizmie klienta oraz zewnętrznymi – czyli następującymi po ingerencji zewnętrznej – np. po zastosowaniu światła lasera.
-
Fizjologia.
Każdy z kolorantów pigmentu brązowego składa się z cząsteczek, te zaś są różnej wielkości. W pigmencie brązowym najmniejszą cząsteczkę ma kolor czarny, jest on zatem najszybciej usuwany samoczynnie ze skóry. Jak wspomniałam obecnie pigmentujemy w warstwie skórno-naskórkowej, która fizjologicznie podlega złuszczaniu i wymianie. Wymiana naskórka u każdego człowieka następuje około co 28 dni. Tylko u osób dojrzałych ten proces wydłuża się do koło 60 dni. Wraz z naskórkiem ubywa zaimplementowanego pigmentu. Wiedząc, że najmniejsza czarna cząsteczka jest najmniej stabilna, możemy się spodziewać najszybszego jej wydalenia i powstania najtrwalszych kolorantów czerwonego i żółtego. Z powodów fizjologicznych zmiana koloru może następować już po 9 miesiącu od zabiegu.
-
Immunologia.
Skóra jest największym organem człowieka i najważniejszą barierą dla zanieczyszczeń, a nasz układ immunologiczny ma za zadanie pochłaniać i usuwać niebezpieczne drobnoustroje stale regenerując skórę. Keranocyty, makrofagi, limfocyty to składniki układu immunologicznego, które traktują pigment jak każdego innego wroga. I w tym aspekcie, czarny kolor jako najmniejsza cząsteczka w pierwszej kolejności jest degradowany i usuwany z organizmu. Dzieje się tak około kilkanaście miesięcy po zabiegu.
-
Stan zdrowia i tryb życia.
Przyczyny zdrowotne są najrzadziej branymi pod uwagę przez klientki obserwujące odbarwienie brwi do czerwonego. W swojej praktyce spotykam się często, że konsultacja koloru brwi uświadamia osobie potrzebę wykonania badań i otwiera oczy na kłopoty ze stanem zdrowia. Pierwszym powszechnym zjawiskiem jest nadkwasota, problemy gastryczne lub nadmierne zakwaszenie organizmu. Ekspresowo eliminuje drobną czarną cząsteczkę. Choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, a także wszystkie przyjmowane leki steroidowe, antybiotyki, jak również retinoidy (pomijając, że są przeciwskazaniem do pigmentacji) wpływają nie tylko na kolor ale i efekt przyjęcia się jego w skórze (może dojść do słabego lub za mocnego efektu). Pogorszenie właściwości skóry powstaje także w wyniku wahań hormonalnych. Sprzyja to wysuszeniu i wiotkości skóry, a co za tym idzie do gorszym efektom pigmentacji. Czynnikiem, który ogromnie przyspiesza eliminację pigmentu są też przyjmowane zioła, zwłaszcza czystek, pokrzywa i dziurawiec.
A solarium i ekspozycja na słońce?
Opalenizna to stan zapalny skóry, należy się więc spodziewać, że w obronie przed czynnikiem solarnym, skóra pozbędzie się i pigmentu – najszybciej czarnego, bo jego cząsteczki są najmniejsze. Stan zdrowia może wpłynąć już 6 miesięcy po zabiegu na zmianę koloru na czerwony.
-
Działanie lasera.
Jak wspomniałam na początku, jedną z przyczyn odbarwień makijażu permanentnego brwi do koloru czerwonego jest działanie zewnętrzne – próby usuwania laserowego. W kolejnym artykule opiszę takie przypadki. Dziękuję za uwagę i zapraszam do następnej lektury.
Karolina Wojciechowska